Etapy leczenia zębów

Etapy leczenia oraz informacje dla pacjentów z jednym lub kilkoma brakującymi zębami.

Etapy Leczenia zębów

Zabiegi implantologiczne są z reguły dwuetapowe. W pierwszej kolejności jednak, nasz implantolog ustala indywidualny plan leczenia, który opracowywany jest pod kątem potrzeb pacjenta. Bogate doświadczenie w zakresie chirurgii jamy ustnej oraz protetyki, zapewnia kompleksową opiekę i wybór najbardziej stosownych rozwiązań. Następnie przeprowadzany jest etap chirurgiczny, a na końcu wykonywana jest część protetyczna.

Część chirurgiczna – etap pierwszy

Kompleksowo opracowany plan leczenia oraz precyzyjne badania, pozwalają przejść do leczenia implantologicznego. Jest to etap wykonywany w znieczuleniu miejscowym, podczas którego, zastępujący korzeń zęba tytanowy implant, zostaje wszczepiony w kość zęba. Podczas gojenia, kość szczęki obrasta implant, pozwalając uzyskać jego stabilizację. Okres osteointegracji trwa około 6 do 12 tygodni.

Część protetyczna – etap drugi

Gdy implant doskonale połączy się z kością, implantolog mocuje do niego element zwany łącznikiem, który to pozwala uzyskać solidne wsparcie dla nowej korony, mostu bądź protezy całkowitej. Obudowa protetyczna wykonywana jest na podstawie wycisków wszystkich zębów, dzięki czemu możliwe jest kompletne odtworzenie warunków zgryzowych pacjenta. Dobierany jest wówczas także odcień nowego zęba, który doskonale dopasowany będzie do stałych zębów. Uśmiech po zabiegu wygląda i funkcjonuje jak naturalny.

Brak jednego zęba

W przypadku uszkodzenia korony zęba oraz korzenia, doskonałym rozwiązaniem będzie implant z koroną ceramiczną. Doskonale dopasowany „nowy” ząb stworzy naturalny i w pełni funkcjonalny efekt, który przetrwa wiele lat.

Leczenie - Obejmuje ono średnio cztery wizyty, pozwalając na normalne funkcjonowanie na co dzień.


Etapy leczenia:

Przed zabiegiem
Przeprowadzana jest konsultacja stomatologiczna, wykonywane są również badania i zdjęcia rentgenowskie oraz tomograficzne.

Wszczepienie implantu
Wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym. Ze względów estetycznych, wykonuje się często uzupełnienie tymczasowe, które pozwala cieszyć się pełnym uśmiechem nawet przez kilka miesięcy regeneracji implantu.

Zakładanie korony
To ostatni krok, który obejmuje wykonanie wycisków, dostosowanie korony, dobór odcienia oraz połączenie korony ceramicznej do implantu.

Końcowy efekt
Piękny uśmiech z nowym zębem, który prezentuje się i funkcjonuje naturalnie. Pielęgnacja wymaga jedynie standardowej higieny jamy ustnej.


Inne możliwości w zakresie uzupełnienia braku zęba:

Most stały
To opcja związana ze szlifowaniem sąsiednich zębów, co pozwala go zamocować. To rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne, jednak ma pewne wady – powoduje stałą resorpcję kości w miejscu ubytku zęba, a także powoduje uszkodzenie zdrowych, sąsiadujących zębów, czego wymaga umocowanie mostu.

Proteza osiadająca częściowa
Ruchome uzupełnienie braku zęba to rozwiązanie mało stabilne, co niekorzystnie wpływa na jego funkcjonalność. Całość wykonana jest z akrylu, który nie jest tak estetyczny jak ceramika. Do zalet tego rozwiązania należy atrakcyjna cena, łatwość wykonania oraz ochrona sąsiednich zębów przed naruszeniem.

Brak kilku zębów

W przypadku większego ubytku w postaci kilku zębów, doskonale sprawdza się stały most protetyczny oparty na implantach. Jest to rozwiązanie stałe, które sprawia, że implanty stanowią filar zapewniający stabilność i funkcjonalność. Pacjent może komfortowo przeżuwać posiłki, wyglądać atrakcyjnie i czuć się pewnie, zachowując jednocześnie kompletną kość szczęki.

Leczenie - Po konsultacji, zabieg tego rodzaju wymaga średnio 4 do 5 wizyt. Może obejmować pewne dolegliwości, które łagodzone są poprzez stosowanie środków przeciwbólowych zaleconych przez naszego specjalistę. Wykonanie zabiegu nie ogranicza codziennych zajęć i obowiązków.


Etapy leczenia:

Przed zabiegiem
Opracowywany jest precyzyjny plan działania, obejmujący uzupełnienie braków poprzez wykonanie implantów, które będą podstawą dla mostu ceramicznego.

Wszczepienie implantów
Przeprowadzane jest na znieczuleniu miejscowym. Najczęściej wszczepiane są dwa implanty podczas jednej wizyty. Integracja implantów z kością wymaga kilku miesięcy, aby możliwe było przejście do kolejnego etapu.

Wykonanie mostu
To ostatni element działania implantologa. Wykonywane są wówczas wyciski, dobierany jest odpowiedni odcień, a następnie tworzony jest most, który mocowany jest do implantów na stałe.

Końcowy efekt
Pozwala uzyskać pełny, piękny i zdrowy uśmiech, który jest wytrzymały i estetyczny jak naturalny. Całość jest stabilna i pozwala w pełni cieszyć się spożywaniem różnorodnych posiłków oraz pięknym wyglądem.


Inne możliwości w zakresie uzupełnienia braku kilku zębów:

Proteza szkieletowa
Stanowi popularną metodę uzupełniania większego ubytku zębów, jednak uważana jest za niekomfortową i nieprzyjemną w użyciu. Nie jest zbyt funkcjonalna, a oparta na szkielecie z akrylu i metalu nie prezentuje się zbyt estetycznie. Jej wadą jest również spora cena. Wykorzystanie protezy tego typu nie uszkadza naturalnych zębów.

Całkowity brak zębów

Brak wszystkich zębów można wypełnić poprzez stały most protetyczny. Czasami, gdy pacjentowi brakuje kilku zębów, a pozostałe są w bardzo złym stanie, zostają one usunięte, aby możliwe było zastosowanie mostu ceramicznego na implantach. Dzięki tej metodzie, możliwe jest uzyskanie niezwykłej funkcjonalności i estetyki, a dodatkowo dobrego stanu kości szczęki.

Leczenie - Proces leczenia tego rodzaju, jest całkowicie dostosowywany do indywidualnej sytuacji oraz potrzeb pacjenta. Najczęściej zabieg implantacji przebiega w tym wypadku etapami, w odstępach i np. ćwiartkami szczęki, aby pacjent mógł bardziej komfortowo przejść okres tworzenia nowego uśmiechu. Każda część zakładania implantów np. na dolnej lewej części, czy górnej prawej, wykonywana jest podczas jednej wizyty, a dodatkowe wykonanie mostu dla poszczególnych części, to kolejne 4 do 5 wizyt. Oczywiście zabieg chirurgiczny tego typu niesie za sobą pewne niedogodności, jednak pomocne są przepisane przez naszego stomatologa leki przeciwbólowe. Pacjent może również zupełnie normalnie funkcjonować na co dzień.


Etapy leczenia:

Poniżej opisana procedura to jedna z alternatywnych opcji, dlatego też podczas konsultacji, nasz specjalista implantolog, może zalecić inne, bardziej odpowiednie rozwiązanie.


Przed zabiegiem
Implantolog zaleca odpowiednie badania, opracowuje plan leczenia, a następnie przygotowuje pacjenta do procedury.

Wszczepienie implantu
Wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym. Na przykładzie wszczepiane jest pięć implantów, które będą potrzebowały nawet kilku miesięcy do solidnej integracji z kością szczęki. Tylko odpowiednie zagojenie i regeneracja pozwolą osiągnąć zamierzone rezultaty. Możliwe jest zastosowanie protez tymczasowych w okresie rekonwalescencji.

Połączenie mostu
Jest ostatnim krokiem w procesie budowania uśmiechu. Implantolog wykonuje wówczas wyciski, dobiera odpowiedni odcień, tworzy most ceramiczny, a następnie mocuje go do implantów na stałe. Nie ma potrzeby wykonywania żadnych dodatkowych procedur leczniczych.


Końcowy efekt
To pełny uśmiech, który zapewnia pełen komfort i funkcjonalność podczas żucia – zupełnie jak naturalne zęby. Całość jest stabilna i stanowi pewne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się różnorodnymi pokarmami. Zadowoleni pacjenci, którzy wcześniej korzystali z tradycyjnych protez są zachwyceni rezultatami, bowiem stały most protetyczny zapewnia nieporównywalną jakość i wygodę.


Inne możliwości w zakresie uzupełnienia braku wszystkich zębów:

Proteza ruchoma obejmująca pełen łuk na implantach
Stanowi rozwiązanie oparte na połączeniu łącznikami kulkowymi, które mocowane są do implantów przedniej części szczęki. Utrzymana w miejscu proteza zapewnia spory komfort i funkcjonalność, jest również tańsza aniżeli most stały. Niestety efekt końcowy jest odpowiednio gorszy od powyższej alternatywy.

Proteza akrylowa całkowita górna lub dolna
To proteza ruchoma osadzona luźno na dziąsłach. Rozwiązanie to pozwala odtworzyć brakujące uzębienie, a jej jedyną zaletą jest niska cena i szybkość wykonania. Nie jest ona komfortowa podczas jedzenia, niekorzystnie wpływa na wymowę, podrażnia dziąsła oraz często się rusza.